Converter: DC/DC; 36W; Uin: 16÷36V; Uout: 10÷14VDC; Iout: 3A; 4g; THT
Multiples:
512.0
Minimum quantity:
512.0
Product code:
AMSR3-12NZ-O
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSR3-12NZ-O
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 36W; Uin: 16÷36V; Uout: 10÷14VDC; Iout: 3A; 4g; THT
| Output current | 3A |
| Mounting | THT |
| Power | 36W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Output voltage | 10...14V DC |
| Efficiency | 97% |