Converter: DC/DC; Uin: 24V; Uout: 3.3VDC; Iout: 3A; SIP12; 4g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSR3-3NZ-O-B
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSR3-3NZ-O-B
Specification for Converter: DC/DC; Uin: 24V; Uout: 3.3VDC; Iout: 3A; SIP12; 4g
| Output current | 3A |
| Mounting | PCB |
| Case | SIP12 |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 24V DC |
| Efficiency | 83% |