Converter: DC/DC; 9.9W; Uin: 8÷36V; Uout: 3÷4.5VDC; Iout: 3A; 4g; THT
Multiples:
512.0
Minimum quantity:
512.0
Product code:
AMSR3-3NZ-O
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSR3-3NZ-O
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 9.9W; Uin: 8÷36V; Uout: 3÷4.5VDC; Iout: 3A; 4g; THT
| Output current | 3A |
| Mounting | THT |
| Power | 9.9W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Output voltage | 3...4.5V DC |
| Input voltage | 8...36V DC |
| Efficiency | 90% |