Converter: DC/DC; 15W; Uin: 8÷36V; Uout: 4÷6VDC; Iout: 3A; 4g; THT
Multiples:
512.0
Minimum quantity:
512.0
Product code:
AMSR3-5NZ-O
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSR3-5NZ-O
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 8÷36V; Uout: 4÷6VDC; Iout: 3A; 4g; THT
| Output current | 3A |
| Mounting | THT |
| Power | 15W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Output voltage | 4...6V DC |
| Input voltage | 8...36V DC |
| Efficiency | 93% |