Product code: AMSRD-12NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRD-12NZ
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Series
  • Output voltage
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Efficiency
  • Output voltage 2
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 8÷36V; Uout: -12VDC,12VDC; Iout: 500mA
Output current 500mA
Mounting SMT
Power 6W
Operating temperature -40...105°C
Protection short circuit protection
Series AMSR
Output voltage -12V DC, 12V DC
Input voltage 8...36V DC
Efficiency 92%