Product code: AMSRD-15NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRD-15NZ
  • Efficiency
  • Output voltage 2
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 7.5W; Uin: 8÷36V; Uout: -15VDC,15VDC; Iout: 500mA
Output current 500mA
Mounting SMT
Power 7.5W
Operating temperature -40...105°C
Protection short circuit protection
Series AMSR
Output voltage -15V DC, 15V DC
Input voltage 8...36V DC
Efficiency 91%