Converter: DC/DC; 1.65W; Uin: 4.5÷36V; Uout: -3.3VDC,3.3VDC; 580mg
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSRD-3NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRD-3NZ
Specification for Converter: DC/DC; 1.65W; Uin: 4.5÷36V; Uout: -3.3VDC,3.3VDC; 580mg
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMT |
| Power | 1.65W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 4.5...36V DC |
| Efficiency | 89% |
| Output current 2 | -300mA |
| Output voltage 2 | -3.3V DC |
| Number of outputs | 2 |