Converter: DC/DC; 2.5W; Uin: 6.5÷36V; Uout: -5VDC,5VDC; Iout: 500mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSRD-5SNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRD-5SNZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 2.5W; Uin: 6.5÷36V; Uout: -5VDC,5VDC; Iout: 500mA
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMT |
| Power | 2.5W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Output voltage | -5V DC, 5V DC |
| Efficiency | 91% |
| Output current 2 | -300mA |