Converter: DC/DC; 3.25W; Uin: 7÷36V; Uout: -6.5VDC,6.5VDC; 580mg
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSRD-6NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRD-6NZ
Specification for Converter: DC/DC; 3.25W; Uin: 7÷36V; Uout: -6.5VDC,6.5VDC; 580mg
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMT |
| Power | 3.25W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Output voltage | 6.5V DC |
| Efficiency | 91% |
| Output current 2 | -250mA |
| Number of outputs | 2 |