Converter: DC/DC; 5W; Uin: 8÷36V; Uout: 5VDC; Iout: 1A; SIP3; 3.8g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSRI1-7805-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRI1-7805-NZ
Specification for Converter: DC/DC; 5W; Uin: 8÷36V; Uout: 5VDC; Iout: 1A; SIP3; 3.8g
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | SIP3 |
| Power | 5W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Body dimensions | 11.5x9x17.5mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 8...36V DC |
| Efficiency | 86% |