Product code: AMSRL-781.5JZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRL-781.5JZ
  • Series
  • Body dimensions
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 750mW; Uin: 4.75÷28V; Uout: 1.5VDC; Iout: 500mA
Output current 500mA
Mounting SMT
Power 750mW
Operating temperature -40...85°C
Protection short circuit protection
Series AMSR
Body dimensions 15.24x11.4x8.25mm
Output voltage 1.5V DC
Input voltage 4.75...28V DC
Efficiency 67%