Converter: DC/DC; 3.25W; Uin: 8÷36V; Uout: 6.5VDC; Iout: 500mA; SMD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSRL-786.5JZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRL-786.5JZ
Specification for Converter: DC/DC; 3.25W; Uin: 8÷36V; Uout: 6.5VDC; Iout: 500mA; SMD
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMT |
| Power | 3.25W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Body dimensions | 15.24x11.4x8.25mm |
| Output voltage | 6.5V DC |
| Input voltage | 8...36V DC |
| Efficiency | 87% |