Product code: AMSRL-786.5JZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRL-786.5JZ
  • Output voltage
  • Input voltage
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 3.25W; Uin: 8÷36V; Uout: 6.5VDC; Iout: 500mA; SMD
Output current 500mA
Mounting SMT
Power 3.25W
Operating temperature -40...85°C
Protection short circuit protection
Series AMSR
Body dimensions 15.24x11.4x8.25mm
Output voltage 6.5V DC
Input voltage 8...36V DC
Efficiency 87%