Converter: DC/DC; 2.5W; Uin: 9÷90V; Uout: 5VDC; Iout: 0.5A; SIP3; 3.8g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSRU-7805JZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRU-7805JZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 2.5W; Uin: 9÷90V; Uout: 5VDC; Iout: 0.5A; SIP3; 3.8g
| Output current | 500mA |
| Mounting | PCB |
| Case | SIP3 |
| Power | 2.5W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Body dimensions | 11.5x9x17.5mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Efficiency | 87% |