Converter: DC/DC; 4.5W; Uin: 14÷90V; Uout: 9VDC; Iout: 500mA; SIP3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSRU-7809LJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRU-7809LJZ
Specification for Converter: DC/DC; 4.5W; Uin: 14÷90V; Uout: 9VDC; Iout: 500mA; SIP3
| Output current | 500mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP3 |
| Power | 4.5W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Output voltage | 9V DC |
| Efficiency | 91% |