Converter: DC/DC; 7.8W; Uin: 9÷90V; Uout: 15VDC; Iout: 0.5A; SIP3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSRU-7815JZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRU-7815JZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 7.8W; Uin: 9÷90V; Uout: 15VDC; Iout: 0.5A; SIP3
| Output current | 500mA |
| Mounting | PCB |
| Case | SIP3 |
| Power | 7.8W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Body dimensions | 11.5x9x17.5mm |
| Output voltage | 15V DC |
| Efficiency | 93% |