Converter: DC/DC; 7.2W; Uin: 36÷90V; Uout: 24VDC; Iout: 300mA; SIP3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSRU-7824LJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMSRU-7824LJZ
Specification for Converter: DC/DC; 7.2W; Uin: 36÷90V; Uout: 24VDC; Iout: 300mA; SIP3
| Output current | 300mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP3 |
| Power | 7.2W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Output voltage | 24V DC |
| Efficiency | 93% |