Converter: DC/DC; 1.65W; Uin:9÷72V; Uout:3.3VDC; Iout:500mA; SIP3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSRW-783.3Z
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1.65W; Uin:9÷72V; Uout:3.3VDC; Iout:500mA; SIP3
| Output current | 500mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP3 |
| Power | 1.65W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AMSR |
| Body dimensions | 11.7x7.5x10.15mm |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 9...72V |
| Efficiency | 82% |