Transistor: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AOD5B65MQ1E
Manufacturer: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: AOD5B65MQ1E
Specification for Transistor: IGBT
| Mounting | SMD |
| Case | TO252 |
| Kind of package | reel, tape |
| Type of transistor | IGBT |
| Power dissipation | 21W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 15A |
| Collector current | 5A |
| Gate charge | 8.8nC |
| Collector-emitter voltage | 650V |