Heat transfer pad: ceramic; TO3; L: 26.3mm; W: 40mm; D: 2.9mm; 25W/mK
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AOS 3
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: AOS 3
Product downloads
Specification for Heat transfer pad: ceramic; TO3; L: 26.3mm; W: 40mm; D: 2.9mm; 25W/mK
| Application | TO3 |
| Width | 40mm |
| Mounting hole diameter | 4.2mm |
| Length | 26.3mm |
| Type of heat transfer pad | ceramic |
| Thickness | 2.9mm |
| Thermal conductivity | 25W/mK |
| Electrical insulation | 10kV/mm |
| Pad volume resistance | 100TΩ/cm |