Transistor: P-MOSFET; unipolar; -60V; -17A; 21W; TO220F
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AOTF409
Manufacturer: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: AOTF409
Product downloads
Specification for Transistor: P-MOSFET; unipolar; -60V; -17A; 21W; TO220F
| Mounting | THT |
| Case | TO220F |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | P-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | -60V |
| Drain current | -17A |
| Power dissipation | 21W |
| On-state resistance | 40mΩ |
| Gate charge | 43nC |