Transistor: P-MOSFET; unipolar; -40V; -27A; 16W; TO220F
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AOTF4185
Manufacturer: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: AOTF4185
Product downloads
Specification for Transistor: P-MOSFET; unipolar; -40V; -27A; 16W; TO220F
| Mounting | THT |
| Case | TO220F |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | P-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | -40V |
| Drain current | -27A |
| Power dissipation | 16W |
| On-state resistance | 16mΩ |
| Gate charge | 18.6nC |