PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷36V; Uout: 0.8÷30V; SO8-EP; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AOZ1283PI
Manufacturer: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: AOZ1283PI
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷36V; Uout: 0.8÷30V; SO8-EP; buck
| Output current | 2.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8-EP |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | soft start |
| Topology | buck |
| Frequency | 2MHz |
| Input voltage | 3...36V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |