IC: voltage regulator; LDO,linear,fixed; 3V; 0.3A; SOT23-5; SMD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP2125K-3.3TRG1
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP2125K-3.3TRG1
Product downloads
Specification for IC: voltage regulator; LDO,linear,fixed; 3V; 0.3A; SOT23-5; SMD
| Output current | 300mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | voltage regulator |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±2% |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Output voltage | 3V |
| Input voltage | 3.5...6V |
| Kind of voltage regulator | fixed, LDO, linear |
| Voltage drop | 0.36V |
| Max operating temperature | 85°C |