IC: power switch
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP22653QW6-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP22653QW6-7
Specification for IC: power switch
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | SOT26 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| On-state resistance | 135mΩ |
| Kind of integrated circuit | USB switch |
| Active logical level | high |