Relay: electromagnetic power; DPDT; Ucoil: 24VDC; 5A; Series: AP
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP2CD02400G
Manufacturer: ANYTEK
Manufacturer code: AP2CD02400G
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic power; DPDT; Ucoil: 24VDC; 5A; Series: AP
| Mounting | PCB |
| Series | AP |
| Contact material | AgNi |
| Coil resistance | 1.1kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Contact current max. | 5A |
| Coil power consumption | 530mW |