Switch: push-button; Pos: 2; SPST-NO; 0.4A/32VAC; 0.2A/24VDC; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP2D200TWBE
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: AP2D200TWBE
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; SPST-NO; 0.4A/32VAC; 0.2A/24VDC; IP67
| Mounting | screw-in |
| Operating temperature | -40...105°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Series | AP |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø13.7mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Number of terminals | 2 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 500000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 0.2A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 0.4A / 32V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | convex, prominent |
| Button shape | round |