PMIC; DC/DC converter; Uin: 1÷12V; Uout: 1.23÷34V; SOT25; boost; 81%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP3015AKTR-G1
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP3015AKTR-G1
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 1÷12V; Uout: 1.23÷34V; SOT25; boost; 81%
| Output current | 100mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT25 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | boost |
| Frequency | 150kHz |
| Input voltage | 1...12V DC |
| Efficiency | 81% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |