PMIC; DC/DC converter
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP3031KTR-G1
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP3031KTR-G1
Specification for PMIC; DC/DC converter
| Output current | 1.4A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Application | for LED applications |
| Topology | boost |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 2.7...16V DC |
| Efficiency | 92% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |