PMIC; DC/DC converter
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP3428DNTR-G1
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP3428DNTR-G1
Specification for PMIC; DC/DC converter
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | U-DFN2020-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | buck |
| Frequency | 1.5MHz |
| Input voltage | 2.5...5.5V DC |
| Efficiency | 95% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |