IC: PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP62200TWU-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP62200TWU-7
Product downloads
Specification for IC: PMIC
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | TSOT26 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | buck |
| Frequency | 750kHz |
| Input voltage | 4.2...18V DC |
| Efficiency | 84% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |