PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.8÷32V; Uout: 5V; TSOT26; buck; 93%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP63205WU-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP63205WU-7
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.8÷32V; Uout: 5V; TSOT26; buck; 93%
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | TSOT26 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | buck |
| Frequency | 1.1MHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 3.8...32V DC |
| Efficiency | 93% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |