Power supply: switched-mode; LED; 16.8W; 9÷24VDC; 700mA; IP42; 100g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APC-16E-700
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: APC-16E-700
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 16.8W; 9÷24VDC; 700mA; IP42; 100g
| Output current | 700mA |
| Supply voltage | 180...264V AC, 254...370V DC |
| Power | 16.8W |
| Operating temperature | -30...70°C |
| IP rating | IP42 |
| Protection | anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | APC-16E |
| Application | LED |
| Body dimensions | 77x40x29mm |
| Output voltage | 9...24V DC |
| Efficiency | 82% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |