Power supply: switched-mode; LED; 8.05W; 11÷23VDC; 350mA; IP42
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APC-8E-350
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: APC-8E-350
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 8.05W; 11÷23VDC; 350mA; IP42
| Output current | 350mA |
| Supply voltage | 180...264V AC, 254...370V DC |
| Power | 8.05W |
| Operating temperature | -30...70°C |
| IP rating | IP42 |
| Protection | anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | APC-8 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 60x30x22mm |
| Output voltage | 11...23V DC |
| Efficiency | 80.5% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |