Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 5VDC; Icontacts max: 6A; PF
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
APF30305Y
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: APF30305Y
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 5VDC; Icontacts max: 6A; PF
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgNi + Au |
| Body dimensions | 28x5x15mm |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Electrical life | 30000cycles |
| Coil resistance | 147Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Contact current max. | 6A |
| Relay variant | miniature, monostable, power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 170mW |
| Operate time | 8ms |
| Coil current | 34mA |