Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 6A/250VAC; max.250VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APF30324
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: APF30324
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 6A/250VAC; max.250VAC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgNi |
| Body dimensions | 28x5x15mm |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Coil resistance | 147Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Contact current max. | 6A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 16.8V DC |
| Coil power consumption | 170mW |
| Coil current | 7.1mA |