Amperometer; digital,mounting,programmable; on panel; -10÷60°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APM-SHUNT-APO
Manufacturer: TRUMETER
Manufacturer code: APM-SHUNT-APO
Product downloads
Specification for Amperometer; digital,mounting,programmable; on panel; -10÷60°C
| Mounting | on panel |
| Supply voltage | 12...24V DC |
| Operating temperature | -10...60°C |
| IP rating | IP65 |
| Interface | USB |
| Input voltage | 0...1V |
| Kind of display used | LCD |
| Output | 4...20mA x2 |
| Backlight colour | green, red, white |
| Accuracy | 0.1% |
| Measuring instrument features | alarms breach of limit values |
| Type of meter | amperometer |
| Measurement | DC current |
| Bargraph | 40 segm. |
| Kind of meter | digital, mounting, programmable |
| Dimensions (W x H x D) | 72x72x53mm |