Diode: rectifying; THT; 600V; 100A; Ifsm: 1kA; TO247-2; Ufmax: 2V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APT100D60BG
Manufacturer: MICROCHIP (MICROSEMI)
Manufacturer code: APT100D60BG
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 100A; Ifsm: 1kA; TO247-2; Ufmax: 2V
| Mounting | THT |
| Case | TO247-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 180A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Technology | FRED |
| Max. forward impulse current | 1kA |
| Load current | 100A |
| Max. forward voltage | 2V |
| Type of diode | rectifying |