Diode: Schottky rectifying; THT; 200V; 120A; TO247-2; Ufmax: 1.06V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APT100S20BG
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APT100S20BG
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 200V; 120A; TO247-2; Ufmax: 1.06V
| Mounting | THT |
| Case | TO247-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 318A |
| Max. forward impulse current | 1kA |
| Load current | 120A |
| Max. forward voltage | 1.06V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 40µA |