Diode: rectifying; THT; 400V; 15A; TO247-3; 19ns; Ufmax: 1.3V; FRED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APT15D40BCTG
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APT15D40BCTG
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 400V; 15A; TO247-3; 19ns; Ufmax: 1.3V; FRED
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Technology | FRED |
| Max. forward impulse current | 110A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 19ns |
| Type of diode | rectifying |