Diode: rectifying; THT; 400V; 15A; TO220-2; 19ns; 1.14÷1.4mm; FRED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APT15D40KG
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APT15D40KG
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 400V; 15A; TO220-2; 19ns; 1.14÷1.4mm; FRED
| Mounting | THT |
| Case | TO220-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Technology | FRED |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 19ns |
| Type of diode | rectifying |
| Heatsink thickness | 1.14...1.4mm |