Diode: rectifying; THT; 1kV; 2x15A; Package: tube; TO247AC; 235ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APT15DQ100BCTG
Manufacturer: MICROSEMI
Manufacturer code: APT15DQ100BCTG
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1kV; 2x15A; Package: tube; TO247AC; 235ns
| Mounting | THT |
| Case | TO247AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 29A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Technology | FRED |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Max. forward voltage | 2.5V |
| Reverse recovery time | 235ns |
| Type of diode | rectifying |