Diode: rectifying; THT; 1kV; 15A; TO220-2; 20ns; 1.14÷1.4mm; FRED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APT15DQ100KG
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APT15DQ100KG
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1kV; 15A; TO220-2; 20ns; 1.14÷1.4mm; FRED
| Mounting | THT |
| Case | TO220-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Technology | FRED |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 2.5V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 20ns |
| Type of diode | rectifying |
| Heatsink thickness | 1.14...1.4mm |