Diode: rectifying; SMD; 600V; 15A; 15ns; D3PAK; Ufmax: 2V; FRED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APT15DQ60SG
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APT15DQ60SG
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 600V; 15A; 15ns; D3PAK; Ufmax: 2V; FRED
| Mounting | SMD |
| Case | D3PAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Technology | FRED |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 2V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 15ns |
| Type of diode | rectifying |