Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl: 20A; 10A; 1-phase; PCB
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
AQ10A2-T4/32V DC
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQ10A2-T4/32V DC
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl: 20A; 10A; 1-phase; PCB
| Mounting | PCB |
| Max. operating current | 10A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Leads | for PCB |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |