Relay: solid state; SPST-NO; 2A; 1-phase; PCB; -30÷80°C; 3kV
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
AQ2A2C2ZT5J
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQ2A2C2ZT5J
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; 2A; 1-phase; PCB; -30÷80°C; 3kV
| Mounting | PCB |
| Max. operating current | 2A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Leads | for PCB |
| Terminal pitch | 7.62mm |
| Insulation voltage | 3kV |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |