Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; Icntrl: 20mA; 40A; 75÷250VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AQA621VL
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQA621VL
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; Icntrl: 20mA; 40A; 75÷250VAC
| Max. operating current | 40A |
| Operating temperature | -20...80°C |
| Body dimensions | 40x58x25.2mm |
| Switched voltage | 75...250V AC |
| Electrical connection | terminal block |
| Switching method | instantaneous switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |
| Control current | 20mA |