Relay: solid state; 4PST-NO; Icntrl: 8.5A; 160mA; RF; SMD; SOP16
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
AQS221FR2SX
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQS221FR2SX
Product downloads
Specification for Relay: solid state; 4PST-NO; Icntrl: 8.5A; 160mA; RF; SMD; SOP16
| Mounting | SMD |
| Case | SOP16 |
| Max. operating current | 160mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Terminal pitch | 1.27mm |
| Body dimensions | 10.37x4.4x2.1mm |
| Insulation voltage | 500V |
| Contacts configuration | 4PST-NO |
| Relay variant | 4-channels, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |