Relay: solid state; SPST-NO; Ucntrl: 10VDC; Icntrl: 5A; 300mA; HF
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
AQV203AX
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQV203AX
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Ucntrl: 10VDC; Icntrl: 5A; 300mA; HF
| Mounting | SMD |
| Case | DIP6 |
| Max. operating current | 300mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Insulation voltage | 1.5kV |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 1ms |