Relay: solid state; Icntrl max: 3mA; 400mA; max.60VAC; max.60VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AQV252J
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQV252J
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Icntrl max: 3mA; 400mA; max.60VAC; max.60VDC
| Case | DIP6 |
| Operating temperature | -40...85°C |
| On-state resistance | 740mΩ |
| Body dimensions | 8.8x6.4x3.9mm |
| Switched voltage | max. 60V AC, max. 60V DC |
| Relay variant | 1-phase, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 1.4ms |
| Control current max. | 3mA |