Relay: solid state; Icntrl max: 3mA; 200mA; max.250VAC; max.250VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AQV253HA
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQV253HA
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Icntrl max: 3mA; 200mA; max.250VAC; max.250VDC
| Case | DIP6 |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| On-state resistance | 5.5Ω |
| Body dimensions | 8.8x6.4x3.4mm |
| Switched voltage | max. 250V AC, max. 250V DC |
| Relay variant | 1-phase, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 2.4ms |
| Control current max. | 3mA |